17 września 2015

Wzgórze Wiatraków - Bodrum

Dzisiaj zabiorę Was na małą wycieczkę, wycieczka będzie miała charakter wirtualny, więc nie będziecie musieli nigdzie chodzić a jedynie poruszać się po stronie ;)

Nad Bodrum wznosi się wzgórze nazywane ‘Wzgórzem Wiatraków’, oddzielające Bodrum od Gumbet. Na szczycie znajduje się siedem wiatraków stąd też jest tak nazywane. 
Białe wiatraki zbudowane zostały w połowie XVIII wieku z kamienia i desek. Skierowane były na północny-zachód, aby chwytać wiatr z wybrzeża. Wybudowane zostały na potrzeby miejscowej ludności. Ich lata świetności trwały aż do lat 70-tych, ludność mieliła tutaj zebrane na polach zboża.Obecnie wszystkie wiatraki są opuszczone, mimo że stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów okolicy. Na dzień dzisiejszy tylko jeden wiatrak zachowany jest w przyzwoitym stanie, został odrestaurowany i ogrodzony. Pozostałe są ogólnodostępne i można do nich wejść, jednak wewnątrz nie znajdziemy niczego szczególnego, będziecie mogli zobaczyć na zdjęciach poniżej. W Bodrum praktycznie na każdym kroku można sobie kupić większą lub mniejszą pamiątkę odzwierciedlającą właśnie taki wiatrak.
Na wzgórze można dostać się pieszo, taksówką bądź dolmuszem, który jednak nie dowiezie nas na sam szczyt, będzie trzeba przejść kilkanaście metrów.My wybraliśmy się pieszo, aby przy okazji zwiedzić okolicę. Wyruszyliśmy z portu i nasza podróż trwała około 45 minut. Z początku szło się bez większych problemów, sporo cienia i słońce nie dawało aż tak popalić. Natomiast, kiedy trzeba było wchodzić już pod wzgórze było nieco gorzej - 40sto stopniowy upał robił swoje. W końcu się udało i nie było czego żałować. Oprócz wiatraków wokół rozprzestrzeniał się przepiękny widok z jednej strony na centrum Bodrum a z drugiej na dzielnicę Gumbet. Wracaliśmy również pieszo.

Wnętrze jednego z wiatraków.
No to dotrwaliśmy do końca, dzięki za przeczytanie tego wpisu i zapraszam na kolejne :)

11 komentarzy:

 1. Idealnie komponują się z krajobrazem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiatraki zawsze dają taki specyficzny klimat zdjęciom. Pieknie tam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiatraki zawsze dają taki specyficzny klimat zdjęciom. Pieknie tam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto było się tam wybrać mimo upału, bo cudowne są widoki na okolicę, a przy okazji z bliska można zobaczyć wiatraki lub to co z nich zostało.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj warto było :) zapomniałem dodać, że ze wzgórza można również zobaczyć Grecką wyspę Kos.

   Usuń
 5. Piękne widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam stare wiatraki i one były do oglądania i jeszcze piękne widoki na Bodrum. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłem tam rok temu i jak najbardziej polecam te miejsce. Cudowne widoki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...