02 lipca 2015

'Parc Güell - Barcelona'

     Park Guell znajduje się w północno-wschodnim krańcu dzielnicy Gracía, która stanowiła kiedyś przedmieścia Barcelony. Park położony jest na wzniesieniu, skąd roztacza się przepiękny widok na Barcelonę.

     Jest on z pewnością jednym z najbardziej niezwykłych parków publicznych na świecie. Pierwotnie miało powstać w tym miejscu osiedle, miasto-ogród z sześćdziesięcioma budynkami mieszkalnymi. Właścicielem był przemysłowiec, posiadacz fabryk tekstylnych Eusebi Guell, który podczas swoich podróżny do Anglii zainspirował się tamtejszymi dzielnicami-ogrodami, zamieszkałymi przez zamożne społeczeństwa. Postanowił wybudować coś podobnego w Barcelonie, zlecając projekt architektoniczny Gaudiemu.

     Realizację projektu rozpoczęto w 1900 roku i trwała 14 lat, ale z planowanych sześćdziesięciu budynków powstały jedynie dwa, o niezwykle fantazyjnych kształtach, przypominających chatki z piernika, stróżówkę oraz budynek, w którym zamieszkał sam Gaudi (dziś jest tam poświęcone artyście muzeum). Do niepowodzenia projektu przyczynił się strajk generalny w 1902 roku oraz pierwsza wojna światowa, która skutecznie zatrzymała dalszą budowę parku. Do 1922 roku cały teren był prywatnym ogrodem, potem stał się publicznym parkiem dostępnym dla wszystkich mieszkańców. W 1926 roku park został sprzedany Urzędowi Miasta i od tamtego momentu stał się wizytówką Barcelony a w 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

     Park Guell obecnie jest parkiem publicznym, jednak, aby wejść i podziwiać budynki przypominające domki z piernika musieliśmy kupić bilet, taka przyjemność kosztowała nas 8 euro od osoby. Dalsza część parku jest bezpłatna. Powierzchnia parku jest ogromna, dlatego na zwiedzanie warto zaplanować odpowiednią ilość czasu.

     Pawilony przypominające domki z piernika znajdują się przy głównym wejściu do parku, które umieszczone jest w najniższej jego części na ulicy Olot.     Pech chciał, że podczas naszej wizyty jeden z nich był w remoncie.
     Zaraz po wejściu widać schody, które prowadzą w głąb parku. 
   Pomiędzy schodami możemy zauważyć wysepki, najbardziej znana jest trzecia, znajduje się tam Salamandra, stała się ona symbolem parku. Jak większość obiektów została pokryta kawałkami płytek ceramicznych.
     Centralną częścią parku jest ogromny plac o wielkości 3000 metrów kwadratowych, stąd możemy podziwiać piękny widok na Barcelonę.
     Krawędź placu została wykorzystana, jako ławka, która rozciąga się dookoła całego placu. Jej kształt został przystosowany dla ludzkiego ciała, dzięki temu możemy na niej usiąść bardzo wygodnie, natomiast powierzchnia ławki została pokryta kawałkami ceramiki, naczyń i kawałkami butelek.


     W głębi parku znajdziemy Muzeum – Dom Gaudiego, w tym miejscu architekt mieszkał od 1906 do 1926 roku, po śmierci wizjonera budynek został wykupiony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Antoniego Gaudiego, którzy stworzyli muzeum Gaudiego.     Jak dojechać do parku?
My dostaliśmy się tam pieszo, wolimy dłuższe miejskie spacery, aby zobaczyć jak najwięcej. Jednak dla bardziej leniwych jest możliwość dotarcia metrem.
- Linia zielona, wysiadając na Lesseps
- Linia żółta, wysiadamy na przystanku Alfons X.
Przejście z przystanku do samego parku zajmie około 15 min.

Poniżej tak dla uproszczenia możecie spojrzeć sobie na mapkę metra:


      Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych parków jaki mieliśmy okazję zobaczyć. Będąc w Barcelonie musicie tam być. Poniżej możecie zobaczyć kilka innych zdjęć. Miłego zwiedzania.

7 komentarzy:

 1. Takie domki to do schrupania ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten park jest przepiękny, urzekło mnie to miejsce z jego cudną roślinnością i niezwykłymi budowlami. Ciągnie mnie ostatnio do Barcelony okropnie!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Barcelona jest rewelacyjna. Coraz częściej są promocje na tanie loty :P Naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedno z najfajniejszych i najbardziej kolorowych miejsc w Barcelonie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam to miejsce! Chyba moje drugie ulubione w Barcelonie po Barri Gotic :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłem i polecam to miejsce. Jest tam bardzo fajnie i ładne widoki na Barcelonę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...