30 marca 2015

Opuszczona Spółdzielnia Inwalidów 'Laski' - Olkusz

      Była Spółdzielnia Inwalidów ‘Laski’ położona jest na peryferiach Olkusza, mieści się tam budynek biura, hala produkcyjna, garaże oraz liczne budynki mechaniczne. Spółdzielnia istniała do połowy lat dziewięćdziesiątych i produkowano w niej przewody telewizyjne oraz wyroby bakelitowe dla elektrotechniki. W zakładzie zatrudniani byli okoliczni mieszkańcy, głównie kobiety inwalidki.     Teren po byłej spółdzielni miał zostać przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną i w części wielorodzinną z usługami. Obszar ma bardzo dobre uzbrojenie pod zabudowę mieszkaniową, sąsiaduje z dużymi osiedlami: Młodych i Pakuską oraz zabudową szeregową Witeradowa. O takim rozwiązaniu mówiło się od dawna. Jednak nie wszyscy radni byli takiego samego zdania. Pojawił się inny pomysł zagospodarowania tego terenu, aby przeznaczyć go pod teren przemysłowy o niskiej uciążliwości. Oferta ta nie spotkała się jednak ze szczególnym zainteresowaniem.      Gmina musi najpierw znaleźć poprzednich właścicieli, którzy zostali z tej ziemi wywłaszczeni. Pierwotnie, na początku lat siedemdziesiątych miał tam znajdować się dom opieki społecznej a powstała Spółdzielnia Inwalidów, więc cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Według obowiązujących wówczas przepisów teren można było sprzedać, ponieważ grunt został wykorzystany na cel społeczny. Jednak zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, teraz już nie można tego zrobić, zanim nie powiadomi się pierwszych właścicieli, a teraz już ich spadkobierców. W przeciwnym wypadku mogliby występować o odszkodowania od gminy. Ta kwestia dotyczy tylko gruntów nieistniejącej już spółdzielni.


     Zanim jednak cokolwiek powstanie na tym terenie, muszą zostać uregulowane kwestie własnościowe. A to z pewnością potrwa. Takie informacje pojawiały się w 2008-2009 roku, obecnie mamy 2015 a budynek dalej stoi i niszczeje. Co obecnie dzieje się w tej sprawie? Nie wiadomo.
7 komentarzy:

 1. Szkoda, że w naszym kraju tyle budynków popada w ruinę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejne straszydło i jak zawsze wielkie plany a budynek stoi nieruszony :/

  OdpowiedzUsuń
 3. I znowu kolejna ruina....

  OdpowiedzUsuń
 4. Przerażające ile jest takich opuszczonych budynków u nas w okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przerażające, stoi, niszczeje i nie wiadomo kiedy sprawa tego się rozwiążę.... a miejsce ma przecież taki potencjał.Ja zawsze się bałam wchodzić do takich opuszczonych miejsc, ale wiem, że niektórzy się tym nawet pasjonują.

  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie zniszczone miejsce... Szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Pewnie będzie stało dopóty, dopóki się nie zawali...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...