15 marca 2015

'Fontanna Neptuna - Gdańsk'

     Zabytkowa Fontanna Neptuna jest jednym z Gdańskich symboli, powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej w 1633 roku. Zlokalizowana jest w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu przed Dworem Artusa. 

     Pierwszą fontannę zbudowali gdańszczanie na Długim Targu w 1549 roku. Ten skromny obiekt postanowiono w kilkadziesiąt lat później zastąpić nowym, bardziej okazałym. Jako jeden z pierwszych do stworzenia nowej fontanny zgłosił się Jakub Kordes, ale z niewyjaśnionych przyczyn nie otrzymał zlecenia. W 1606 roku zapadła odpowiednia uchwała Rady Miejskiej, a projekt opracował Abraham van den Blocke, wykłuwając następnie basen, trzon i misę oraz postument dla Neptuna. Prace trwały od 1612 do 1615 roku. W związku z rozbudową Dworu Artusa, a następnie wskutek wojny ze Szwecją, zaniechano myśli o dokończeniu fontanny.     Dzięki staraniom burmistrza Bartłomieja Schachmanna, symbol związku Gdańska z morzem stanął w 1633 roku. Rok później dodano żelazną kratę z herbami Gdańska i polskimi orłami. W kolejnych latach fontannę ponownie zaniedbano, co zmusiło rzeźbiarzy do przeprowadzenia gruntownej renowacji obiektu.

     Podczas II wojny światowej fontanna została częściowo uszkodzona. Zginął trzon dźwigający czaszę z Neptunem. Fontanna została zdemontowana dla ochrony i przechowywana w różnych miejscach. Po wojnie fontannę zrekonstruowano i uruchomiono ponownie w 1954 roku.     W 1954 roku odkuto z piaskowca rekonstrukcje rzygaczy i przykryto ołowianą blachą wewnętrzną powierzchnię czaszy. Na stałe uruchomiono fontannę 22 lipca 1957 roku. W kwietniu 1988 roku przy okazji dorocznej konserwacji, na polecenie władz miejskich zakryto posągowi przyrodzenie listkiem figowym. Ostatni remont fontanny, obejmujący kompletną rozbiórkę postumentu i rzeźby Neptuna, ich renowację oraz montaż nowoczesnego systemu uzdatniana wody i atrakcji wodnych z oświetleniem, odbył się od września 2011 do kwietnia 2012 roku.      Obecnie fontanna Neptuna prezentuje się znakomicie, co możecie zobaczyć na zdjęciach.

6 komentarzy:

 1. Już któryś rok z rzędu wybieram się do Gdańska i wybrać się nie mogę, mam nadzieję, że w końcu mi się to uda:)

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak. Miejsce znane i przeze mnie lubiane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdańsk, byłam tam ostatni raz w liceum, potem były chyba ze 3 podejścia, mam nadzieję w tym roku w końcu się uda:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko raz byłam w Gdańsku, ale cieszę się, że miałam okazję zobaczyć fontannę. Jest symbolem miasta, więc nie można jej nie zobaczyć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Często bywam w Gdańsku a do tego jestem studentką historii sztuki więc uwielbiam odwiedzać miejsca z pięknymi posągami, fontannami i rzeźbami. Gdańsk uwielbiam, a zaraz po nim Poznań który też ma świetne zaplecze artystyczne do tego posiada mnóstwo wspaniałych atrakcji. Koniecznie zajrzyjcie do tu http://trakt.poznan.pl/pl/strona-startowa/oferta/foldery/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...