18 lutego 2015

'Opuszczony Szpital Wirecki' - Ruda Śląska'

     Tego typu miejsc niestety nie brakuje, można powiedzieć, że z dnia na dzień jest ich coraz więcej. W tym poście pokaże Wam jak na dzień dzisiejszy prezentuje się były Szpital Wirecki, w którym mieścił się Oddział Chirurgii i Reumatologii SPZOZ.

     Co może doprowadzić budynek do takiego stanu? Przyczyn może być wiele. W ramach prowadzonej restrukturyzacji, wirecki szpital został zamknięty pod koniec 2003 roku. Kiedy nic nie wyszło z pomysłu utworzenia w tym miejscu poradni, gmina chciała przekazać nieruchomość na siedzibę sądu, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyraziło na to zgody. Z tego powodu postanowiono budynek sprzedać, ale pojawiły się kolejne komplikacje. Budynek szpitala widnieje w rejestrze zabytków woj. śląskiego, aby go sprzedać konieczna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Gmina otrzymała taką zgodę pod warunkiem, że wszelkie prace remontowe będą musiały być prowadzone pod konserwatorską kontrolą.

     Budynek sprzedano pod warunkiem jego odrestaurowania. Niestety czas mija a budowla nadal stoi nienaruszona. W 2012 roku Prezydent Miasta udzieliła pozwolenia na budowę. Decyzja wygaśnie, jeśli budowa nie zostanie rozpoczęta przed upływem trzech lat, czyli decyzja wygasa w 2015 roku. Jak udało mi się ustalić obecnym właścicielem budynku jest spółka Szpitale Polskie, która nie odpowiada na pytanie, kiedy i czy w ogóle ruszy konkretna budowa.

     Co dalej z budynkiem? Nie wiadomo, sądzę, że jeszcze sobie w takim stanie postoi, chyba, że wcześniej ulegnie samozniszczeniu.
Teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć. Na zdjęciach zobaczycie budynek główny szpitala, kaplicę i budynek administracyjny. Tylko się nie przestraszcie :)

Budynek główny.


Kaplica.
Budynek administracyjny.


9 komentarzy:

 1. Żal patrzeć ile stoi takich budynków i niszczeje. Zapewne jakaś większa sprawa się za tym kryje, dlaczego on nadal stoi i nic nie jest robione.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tym miejscu.... intrygujące...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś oglądałam film dokumentalny o tym miejscu i powiem Ci, że potem bałam się spać..:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę był o tym film dokumentalny? nie słyszałem.

   Usuń
 4. Szkoda, ze piekne budynki niszczeja i nie sa remontowane na biezaco..

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że w końcu zacznie się remont, bo szkoda, żeby budynek uległ całkowitemu zniszczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłem tam jakiś tydzień temu, zniszczenie jakie się tam dokonało przechodzi ludzkie pojęcie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś to u nas ciężko idzie, by odpowiednio wykorzystać takie ciekawe budynki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejny obiekt, który niszczeje, bo przepisy na to pozwalają. Zbyt wiele budynków obróciło się w ruinę, żebym uwierzyła, że tutaj w końcu ruszy remont. Jeśli jednak tak się stanie - będę bardzo pozytywnie zaskoczona.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...