21 stycznia 2015

'Sagrada Família - Barcelona'

     Będąc w Barcelonie obowiązkowym punktem jest Sagrada Familia, ta niepowtarzalna secesyjna świątynia robi naprawdę niesamowite wrażenie.

     Jest to wciąż nieukończony symbol Barcelony zaprojektowany przez słynnego architekta Antonio Gaudiego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku. W założeniu architekta sama konstrukcja budowli miała przypominać wielki organizm. Początkowo jej projekt zlecono innemu architektowi, ale ten wszedł w konflikt ze stowarzyszeniem finansującym budowę świątyni. Wówczas zlecenie otrzymał Gaudi, który całkowicie zmienił projekt nadając mu własny styl.     Przez następne cztery dekady pracował intensywnie nad konstrukcją, poświęcając jej całkowicie ostatnich 15 lat życia. Podczas prac nieustannie dostosowywał i zmieniał pierwotne założenia.
     Jej budowa trwa już sporo ponad 100 lat, planowane ukończenie na nastąpić w 2026 roku, dokładnie 100 lat po śmierci Gaudiego. Wieżę kościoła ukończono w 1920 roku. Sześć lat później architekt zginął, wpadając pod przejeżdżający tramwaj, pozostawiając tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Projekty świątyni pozostawione przez architekta zostały zniszczone w czasie hiszpańskiej wojny domowej przez katalońskich anarchistów.

     Wolą samego mistrza było ukończenie świątyni jedynie z prywatnych datków sponsorów. Budowa nie jest zatem finansowana przez rząd.

      Do czasów współczesnych wzniesiono 8 z 18 strzelistych wież, mierzących do 170 metrów wysokości. Wieże symbolizują 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję oraz Jezusa. Po ukończeniu wieży poświęconej Jezusowi Sagrada Familia stanie się najwyższym kościołem na świecie.


     Trzy fasady kościoła przedstawiają życie Jezusa, od narodzin aż do śmierci.

Fasada wschodnia przy ulicy Carrer de Marina poświęcona została narodzeniu i dzieciństwu Chrystusa. Można na niej zobaczyć bogato zdobione rzeźby Świętej Rodziny, anioły, zwierzęta i rośliny. Znajdują się tam również 3 portale symbolizujące wiarę, nadzieję i miłość, które o poranku oświetlane są pierwszymi promieniami słońca.

Fasada zachodnia od strony Carrer de Sardenya przedstawia mękę pańską. Zdobienia tej części zostały zaprojektowane po śmierci Gaudiego i wśród niektórych krytyków architektury budzą kontrowersje z powodu bardzo ostrego przedstawienia bólu i upokorzenia ostatnich godzin Chrystusa. Na czas budowy umieszczono tutaj główne wejście.

Fasada południowa nazywana fasadą chwały ukazuje dzieje Jezusa po zmartwychwstaniu. Prace konstrukcyjne przy tej najbardziej okazałej z fasad rozpoczęły się w 2002 roku. Po ukończeniu budowy ma się tutaj znajdować główne wejście.
     Wnętrze ma symbolizować święte miasto Jerozolimę. Jego projekt opiera się na planie krzyża. Wysokość nawy głównej to 45 metrów, naw bocznych 30 metrów. Żadne ze ścian nie jest płaska, zdobią je bogate ornamenty i rzeźby. Wiele z nich przyjmuje bardzo abstrakcyjne formy.

     7 listopada 2010 roku podczas uroczystości mszy świętej, papież Benedykt XVI konsekrował Świątynie Świętej Rodziny podnosząc ją do godności bazyliki mniejszej.

     Sagrada Familia pomimo tego, że nie została jeszcze ukończona, znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

9 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa jak będzie wyglądać po ukończeniu. Niby można w internecie obejrzeć przeróżne wizualizacje, ale zapewne będzie wyglądać inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Efekt końcowy pewnie będzie wyrywał z butów...

  Widzę, że nie tylko ja zafundowałam sobie dłuższą przerwę od blogowania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz jak jest, zawsze 'coś' i czasem czasu brak ;)

   Usuń
 3. Gaudi był geniuszem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Sagrada Familia jest piękna. Wygląda jak ulepiona z mokrego piachu. Gaudi faktycznie był geniuszem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Gaudiego i jego budowle. Byłam w Barcelonie i podziwiałam Sagradę Familię.Świetny opis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamietam jak byłam w Barcelonie pierwszy raz, chyba osiem lat temu - wtedy mówiono, że koniec budowy planowany jest na rok 2018. Ciekawe czy ten 2026 jest realnie brany pod uwagę. Sagrada Familia jest piękna i chyba nie ma osoby, na której nie robi wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sagrada Familia jest wspaniała, już teraz mimo, że nie ukończona robi ogromne wrażenie i tłumy przyjeżdżają ją oglądać.

  OdpowiedzUsuń
 8. W Bracelonie nie bylam, ale mam nadzieje, że będę miała jeszcze okazję :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...