16 grudnia 2014

'Wjazd kolejką, Wzgórze Montjuic i piękne widoki - Barcelona'

     Barcelonę uważamy za jedno z najlepszych miejsc, jakie do tej pory odwiedziliśmy, ogrom atrakcji, jakie oferuje może zachwycić nie jednego. W tym wpisie pokażemy Wam sporo pięknych widoków na miasto i jedną z lepszych atrakcji, czyli kolejkę, którą można wjechać na wzgórze Montjuic.

     Na początek kilka słów o samym wzgórzu. Montjuic jest szerokim i niewysokim wzgórzem ze stosunkowo płaskim szczytem o wysokości 173 m n.p.m. Wznosi się w południowo-zachodniej części centrum. Wschodnia część jest praktycznie pionowym klifem, dzięki czemu z góry jest świetny widok na port znajdujący się u stóp wzgórza. Szczyt Montjuic był siedzibą różnego rodzaju fortyfikacji, z których najnowsza znajduje się tam do dziś, mowa tutaj o zamku Castell de Montjuic.


     Forteca pochodzi głównie z XVII wieku. W 1842 roku tutejszy garnizon lojalny władzy w Madrycie ostrzeliwał niektóre części miasta. Forteca była wykorzystywana, jako więzienie, często przetrzymujące więźniów politycznych, aż do czasów generała Franco. W 1879 roku miało tu miejsce zdarzenie znane, jako Els processos de Montjuic, które przyśpieszyło egzekucję zwolenników anarchii. Efektem były surowe represje względem robotników walczących o swoje prawa. W Czesie hiszpańskiej wojny domowej przeprowadzono tu egzekucję zarówno republikanów, jak i narodowców. W 1941 roku został tu stracony kataloński polityk Lluis Companys i Jover (zwolennik niepodległości Katalonii).


     Jeśli chcemy dostać się na szczyt wzgórza, mamy na to kilka sposobów, my wybraliśmy ten najciekawszy, czyli kolejkę linową a dalej pieszo. Ze znalezieniem kolejki nikt nie będzie miał problemu, widać ją praktycznie z całego nadbrzeża. Aby dostać się do wieży, z której kolejka kursuje musimy znaleźć się w dzielnicy Barceloneta, a wieża startowa znajduje się na samym końcu portu, niedaleko plaży.


      Sant Sebastia, tak właśnie nazywa się nasza wieża startowa. Aby dostać się na nią musimy zakupić bilet, taka przyjemność będzie kosztować nas 11 euro w jedną stronę.


     Kiedy załatwimy już wszystkie formalności, wsiadamy w windę i jedziemy w górę, gdzie czekamy na wagonik i w tym momencie wszystko się zaczyna. Widok jest niesamowity, na początek możecie obejrzeć krótki filmik z przejażdżki.     Kolejka przejeżdża jeszcze przez jedną wieżę 'Jaume I', a następna to już nasza stacja docelowa ‘Miramar’. Cała przejażdżka trwa kilka minut, nie jestem wstanie określić dokładnie, widoki tak pochłaniają, że nikt nie patrzy na zegarek :).

     Kolejka została zaprojektowana przez architekta i inżyniera Carlesa Buigas przy współpracy z Ramonem Calzada y Jose Rodriguezem Roda z okazji Powszechnej Wystawy w 1929 roku. Dwie ośmiokątne kabiny mogą pomieścić po 24 osoby. Wagony pokonują trasę ok. 1300 metrów. Kolejka została otwarta do użytku publicznego 12 września 1931 roku.

     Zdjęcia z kolejki:


    Zdjęcia ze stacji Miramar:


     Dalej na sam szczyt wzgórza w kierunku Castell de Montjuic wybraliśmy się pieszo, chcieliśmy sprawdzić, co znajduje się po drodze. Jednak dla chętnych można się tam dostać kolejną kolejką, bądź autobusem.     Jesteśmy, szczyt osiągnięty :).     Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji, jakie oferuje wzgórze udaliśmy się pieszo w stronę Placa d’Espanya, o którym mogliście poczytać w poprzednim pościeJednak idąc w tym kierunku natkniemy się na ciekawą atrakcję – obiekty olimpijskie.

     Zostały zbudowane na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1992 roku. Najważniejszym obiektem wybudowanym w 1929 roku na potrzeby Międzynarodowej Wystawy, ale całkowicie przebudowanym na igrzyska, jest Stadion Olimpijski, mogący jednocześnie przyjąć 65 tysięcy widzów. Na terenie stadionu znajduje się platforma widokowa, biała wieża widokowo-koncertowa – dostępna dla zwiedzających. Powstało również Muzeum Sportu i Igrzysk Olimpijskich. 


     Po przeciwnej stronie znajduje się już Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, o którym jak już wcześniej wspomniałem, możecie poczytać we wcześniejszym wpisie (tutaj). 

Dziękuję, że dotarliście do końca mam nadzieję, że widoki się podobały :)


9 komentarzy:

 1. Nasz ostatni pobyt w Barcelonie to koniec lat 90 oj pozmieniało sie

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, że widoki się podobały i te drzewka z pomarańczami...ach.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. 11 euro za wjazd kolejką?, trochę sobie życzą, ale dla samych widoków uważam, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, ale dla mnie na zdjęciach za mało zieleni :-) Były jakieś ładne parki, ogrody et cetera :-)?

  OdpowiedzUsuń
 5. Widoki z kolejki bajeczne, trochę żałuję, że nigdy się nie wybrałam kolejką na wzgórze, zamiast tego szłam do oceanarium.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniale widoki, zdecydowanie warte swojej ceny!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, też chętnie wyjechałabym tą kolejką na górę dla takich widoków.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...