10 listopada 2014

'Kamieniołom, Zalew Zakrzówek - Kraków'

     Zalany kamieniołom Zakrzówek wchodzący w skład Parku Krajobrazowego ‘Skałki Twardowskiego’ znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa. Powstał on w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem o szerokości ok. 25 metrów. Jego maksymalna głębokość wynosi ok. 32 metrów, a widoczność 15 metrów. Głębiej woda jest mniej przejrzysta z powodu złóż siarkowodoru, który zdecydowanie ogranicza widoczność. Wodę otaczają przede wszystkim pionowe ściany, wznoszące się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody. W pogodny dzień woda mieni się różnymi odcieniami turkusu, kontrastując z białymi skałami oświetlonymi promieniami słońca, a uroku krajobrazowi dodaje bujna zieleń. W gorące dni najlepsze miejsca nad brzegiem są szczelnie wypełnione przez miejscowych, błogi wypoczynek oraz kąpiel – jednak kąpiel w zalewie jest obecnie zabroniona z powodu częstych utonięć, mimo tego mało kto przestrzega zakazu. Siatka ochronna, ostrzegająca przed niebezpiecznymi miejscami, jest regularnie niszczona. Przez ostatnie lata zginęło tutaj wiele osób.


      Oprócz pięknej wody i skał akwen udostępniony jest do celów nurkowania, dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken, które od 1999 roku prowadzi na nim bazę nurkową. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-31 metrów. Znajdziemy tam min. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię. Atrakcją również jest granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na Terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej. Zakrzówek dzięki pionowym wapiennym ścianom i dobrej przejrzystości stanowi jedno z atrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce.
     Na terenie Zakrzówka już od 2002 roku toczą się spory dotyczące zabudowy okolicznych działek. Pomimo protestów w 2014 roku radni miasta Kraków przegłosowali plan zabudowy tego terenu. Mieszkańcy protestowali nie tylko za zielonymi terenami dla Krakowa, ale także z powodu występowania na tym terenie gatunku chronionego, chodzi o węża gniewosza plamistego. Miejmy jednak nadzieję, że to miejsce nie zostanie zniszczone. 


10 komentarzy:

 1. Polska Chorwacja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię to miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 3. Miejsce wykorzystywane też do wspinaczek, fajna okolica.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. coś ciągnie ludzi do kąpieli w takich miejscach, mimo wszystkich nakazów i zakazów, w sumie chyba trudno się dziwić, bo jest malowniczo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurcze w Polsce jest tyle pięknych miejsc...

  OdpowiedzUsuń
 6. Miejsce jest bardzo urokliwe. Jestem mieszkańcem Mazowsza i zawsze gdy jestem w Krakowie odwiedzam to miejsce. Jest bardzo urokliwe i malownicze. W kamieniołomie udało mi się kilka razy zanurkować.
  A co do kwestii zabudowy tego miejsca to mam nadzieję, że ten bardzo głupi pomysł nie wypali. Swego czasu podpisywałem petycję w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zakrzówek niedawno zasłynął w mediach nie ze względu na swój uroczy wygląd, a ognisko majowe..

  OdpowiedzUsuń
 8. Miejsce jest piękne, zwłaszcza latem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię to miejsce, pięknie tam jest ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...