09 sierpnia 2014

'Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie'

     Jedną z najbardziej znanych budowli we Włoszech jak i w Europie zdecydowanie jest Mediolańska Katedra Narodzin św. Marii (Duomo St. Maria Nascente di Milano). Jest to gotycka marmurowa katedra należąca do największych kościołów na świecie. W Europie większe od owej katedry są Bazylika św. Piotra (Watykan) i Katedra Najświętszej Marii Panny (Sewilla). Znajdziemy ją w samym sercu Mediolanu przy Placu Duomo (Piazza del Duomo).

     Mediolańska katedra to budowla pięcionawowa z transeptem mająca 157 m długości i 92 m szerokości. Na przecięciu głównej nawy z transeptem znajduje się ośmioboczna kopuła, zwieńczona 108 metrową wieżyczką ze słynną, złoconą figurą Madonny. Imponujące wrażenie katedra robi z zewnątrz, zdobi ją 2245 figur, 96 rzygaczy jak i 135 sterczyn. Siły rozporowe sklepienia nawy głównej przenoszą neogotyckie przypory, natomiast sklepienia naw bocznych spoczywają na 52 filarach. Wewnątrz katedry uwagę przykuwają ogromne witraże – jedne z największych witraży w Europie, niektóre pochodzą jeszcze z XV wieku.


     Na miejscu obecnej katedry znajdowała się wczesnochrześcijańska katedra Santa Maria Maggiore i nieco większa bazylika rzymska św. Ambrożego, wyświęcona później na kościół św. Tekli. Obie budowle pochodziły z IV wieku, były wielokrotnie burzone i ze zmianami odbudowywane.


     Budowę katedry rozpoczęto w 1386 roku z polecenia ówczesnego władcy Mediolanu Giana Galeazzo Visconti’ego, który chciał tą inwestycją nie tylko udobruchać mieszkańców miasta zmęczonych tyrańskimi rządami swojego poprzednika Barnabo Visconti’ego, ale także wyprosić niebiosa o syna. W chwili śmierci Giana Galeazzo, ukończona była już połowa świątyni, później prace jednak zostały znacznie spowolnione, bywały okresy, gdy w ogóle ich nie prowadzono. Choć katedra była konsekrowana w 1577 roku przez arcybiskupa Karola Boromeusza, to zakończenie jej budowy nastąpiło dopiero z początkiem XIX wieku, gdy Mediolan zajęły wojska napoleońskie.
Prace wykończeniowe trwały jeszcze kolejne półtora wieku, przyjmuje się, więc, że budowę katedry ukończono w 1965 roku.


     Świątynia zachwyci każdego. Osoby, które cenią sztukę i mają choćby odrobinę estetycznej wrażliwości na piękno nie przejdą koło niej obojętnie.

4 komentarze:

 1. Katedra jest piękna, jednak moim zdaniem jest to jedyna atrakcja w Mediolanie, gdyby nie ona, to miasto nie miałoby nic do zaoferowania. Zdecydowanie wolę Rzym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej ta katedra to mnie od lat kusi..:) Mam nadzieję, że w końcu tam dojadę, ale właśnie wiele osób jest samym Mediolanem trochę rozczarowanych. Hmm ciekawa jestem ja bym to miasto odebrała, bo ja trochę jestem na punkcie Włoch spaczona;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katedra jest piękna a sam Mediolan w jakiś sposób również, może nie ma tam mnóstwo zabytków, ale uważam, że i tak jest wart odwiedzenia :)

   Usuń
 3. faktycznie oprócz katedry nie ma w Mediolanie dużo atrakcji :P

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...