21 lipca 2014

'Jezioro Żywieckie'


     W Polsce znajduje się mnóstwo wszelakich jezior czy zbiorników wodnych zdatnych do kąpieli i uprawiania wszelakich sportów wodnych, po prostu do błogiego letniego wypoczynku. Dzisiaj przedstawię Wam jeden z nich.
     Mowa będzie o Jeziorze Żywieckim.
    Jezioro Żywieckie jest zbiornikiem retencyjnym na Sole koło Żywca (woj. Śląskie), położone na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego.     Jego utworzenie w 1966 roku spowodowało zalanie czterech miejscowości: Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Jego powierzchnia wynosi około 1000 ha (długość 7 km, szerokość 1,5 km, głębokość średnia 9,5 +m, maksymalna 28 m).     Przy zaporze o wysokości 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania przepływów górnej Wisły.     Zbiornik ulega systematycznemu zamulaniu nanosami rzecznymi uchodzących do niego cieków wodnych oraz zasypywany materiałem pochodzącym z abrazji jego brzegów. Szacuje się, że w ciągu około 70 lat od daty budowy pojemność zbiornika zostanie zmniejszona o około 50 %.
     Brzegi jeziora są świetnie zagospodarowane, istnieją tu widokowe, górskie trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz piękne plaże, np. bezpłatne kąpielisko w zatoczce Moszczanka. Największą atrakcją jeziora jest możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych. Powstały tu liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. Kursują również statki wycieczkowa min. W ośrodkach koło zapory w Tresnej.


     Jezioro Żywieckie to idealne miejsce dla wodniaków, wędkarzy, ludzi gór, a nawet dla grzybiarzy. Porastają tu gęste, zdrowe lasy. W pobliżu warto odwiedzić Górę Żar, na którą można wjechać samochodem a dalej kolejką terenową na sam szczyt.     15 listopada 1978 roku Jezioro było miejscem tragicznego wypadku. Nad ranem dwa autobusy PKS w odstępie kilkunastu minut w skutek poślizgu runęły do lodowatej wody Jeziora. Miało to miejsce niedaleko Oczkowa. Zginęła wówczas 30 osób, a 9 uniknęło śmierci. O tragedii przypomina umieszczona przy moście tablica pamiątkowa. 

9 komentarzy:

 1. Widoki prawie jak w Chorwacji :-) Trochę wody, trochę gór :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne widoki, woda, góry :)

  OdpowiedzUsuń
 3. niedługo bedziemy nieopodal Żywca, moze tam zaglądniemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na upalny dzień jak znalazł :), jednak w niektórych miejscach przy brzegu można natknąć się na błoto.

   Usuń
 4. Ostatni raz tam byłam na praktykach studenckich:) Fajne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dwa razy próbowałam tam pojechać, ale za każdym razem miałam problem z ośrodkiem, który sobie upatrzyłam, tym samym zresztą i nic z tego nie wyszło. Bardzo urokliwe miejsce:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. witam. nie wiem czy nie zepsuję sielankowego klimatu tego artykułu, ale zdecydowanie odradzam tę okolicę a dokładnie Zarzecze koło Żywca na jakikolwiek wakacyjny wypoczynek, dlatego że sama osobiscie w tym roku byłam i jestem bardzo niezadowolona. po pierwsze po co reklamowac tę okolicę skoro woda w jeziorze jest na maxa brudna!!! plaza ujęta na jednej w fotografii - plaza w Zarzeczu - jest zaniedbana, brudna, nie sprzatana przez nikogo!!! ludzie rzucają tony petów, smieci, butelek!!! Zarzecze nie jest w zaden sposób zagospodarowane pod turystów, plaża jest zarośnięta trawą, jest bardzo mało lokali gastronomicznych. nie ma sklepów ani atrakcji typu pamiatki. a co do samej wody... woda po deszczu przy brzegu "wzbogaciła się" o pianę najpierw białą, która potem zrobiła się brunatna. taki żur. obrzydliwe! wstyd Zywiec, wstyd Zarzecze. odradzam ludziom. niestety.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...