04 czerwca 2014

'Postcrossing - na czym to polega?'


     Nie wiem czy znacie stronę postcrossing.com, jeśli nie to właśnie w tym poście dowiecie się, co to takiego jest i na czym to polega J

     Na początek może coś na temat samej strony.
Postcrossing jest portalem społecznościowym, który swoim zarejestrowanym członkom umożliwia wysyłanie i otrzymywanie pocztówek z całego świata. Strona prowadzona jest w języku angielskim. Z reguły pocztówki również wypisywane są w tym języku, chyba, że odbiorca zadeklarował znajomość innego języka i chce, aby w takim właśnie języku wypisywać pocztówki. Projekt zakłada, że za każdą wysłaną i zarejestrowaną pocztówkę użytkownik otrzymuję kartkę od kogoś innego.

Jak działa ten portal?:

Głównym założeniem jest to, że jeśli jeden z zarejestrowanych użytkowników wyślę pocztówkę, w zamian dostanie, co najmniej jedną wysłaną do niego przez losowego użytkownika z dowolnego miejsca na świecie.
Zakładamy sobie swoje konto i już możemy zacząć zabawę. Aby zrobić pierwszy krok, należy poprosić o możliwość wysłania kartki klikając ‘send a postcard’ następnie pojawia się kolejna podstrona, na której możemy losować. Klikamy ‘request’ wówczas strona wyświetla i jednocześnie wysyła e-mail z adresem innego użytkownika oraz z numerem identyfikacyjnym pocztówki ‘postcard ID’ przykładowo wygląda to tak: PL – 8698532 (te liczby są przypadkowe, wymyślone w tym momencie przeze mnie). Ten numer jest indywidualny i pozwala na odnalezienie w systemie. Ważne jest to, aby właśnie owe ID wpisać na pocztówkę, bez tego osoba, która otrzyma pocztówkę nie będzie mogła jej zarejestrować. Następnie należy wysłać pocztówkę na podany adres i oczekiwać na dostarczenie. Koszt wysłania pocztówki na Poczcie Polskiej to: priorytet 5.20zł, zwykły 5zł, więc bardziej opłaca się wysłać priorytetem, w jakimś stopniu przyśpiesza to nasze oczekiwanie. Kiedy pocztówka dotrze do celu, osoba, która otrzymała pocztówkę wpisuje podane ID w zakładce ‘register a postcars’ i otrzymujemy informację, że nasza pocztówka dotarła. W tym momencie dostajemy możliwość wysłania kolejnej pocztówki. Na samym początku możemy maksymalnie wysłać pięć pocztówek, z czasem, po większej ilości wysłania pocztówek dostajemy większy limit. W przypadku, kiedy nasza pocztówka zostanie zarejestrowana, ktoś na świecie nas wylosuje, o tym, z jakiego kraju dostaniemy pocztówkę przekonamy się po jej przybyciu. I sytuacja się powtarza, jeśli np. dostaniemy pocztówkę z Włoch, podane ID będzie na początku mieć IT, np. Niemcy będzie to DE, stany US i każdy inny kraj ma swój skrót. Wpisujemy podane ID i pocztówka już jest zarejestrowana.
System pozwala danym dwóm członkom wymienić się kartkami tylko raz. Domyślnie losuję się adresy osób pochodzących z innych krajów niż własny, jednak możemy zmienić ustawienia i mieć możliwość wysyłania również do swojego kraju.

     Jak dla mnie bardzo ciekawa zabawa, zawsze można poznać jakiś kraj chociażby tylko na pocztówce. Każdy na swoim profilu może napisać, jakie by chciał otrzymywać pocztówki. Czy to ma być widok z miasta, zwierzęta czy całkiem coś innego. Ja preferuję widokówki z miast bądź kraju, z którego dana osoba pochodzi.

Poniżej pokażę Wam kilka pocztówek, które otrzymałem. Jednak nie wszystkie, bo tych zdjęć byłoby strasznie dużo J
Chętnych do zabawy zapraszam na www.postcrossing.com


AUSTRIA:

 BIAŁORUŚ:
CHINY:
FINLANDIA:
FINLANDIA:
HOLANDIA:
JAPONIA:
LITWA:

NIEMCY:
PORTUGALIA:
ROSJA:
ROSJA:
USA:
TAJLANDIA:

UKRAINA:
UKRAINA:
USA:

WŁOCHY:

I jak Wam się podobają pocztówki? i co myślicie o takiej zabawie? :)

11 komentarzy:

 1. Przyznam, że zabawa bardzo fajna :) Tylko pozazdrościć niektórych pocztówek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozytywna inicjatywa, tylko gdzie potem trzymać te wszystkie pocztówki?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po dłuższym czasie faktycznie może być z tym problem, zawsze można wziąć duże pudło i do piwnicy :P

   Usuń
  2. Szkoda, zawsze można kupić większe mieszkanie;)

   Usuń
 3. Ale świetne! Nie słyszałam o tym!

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam kiedyś o tym portalu, ale nie zgłębiałam tematu. Jednak oglądając realne przykłady na Twoich zdjęciach, czuję się już bardziej przekonana. Chyba fajnie otrzymywać takie pocztówki. A samemu odwdzięczać się pocztówkami z naszej pięknej Polski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, na prawdę świetna zabawa. Na pocztówkach można poczytać wiele ciekawych rzeczy, na temat osoby, która wysyła bądź o miejscu z pocztówki. Zależy co kto napisze :)

   Usuń
 5. Coraz ciekawiej robi się w tym necie;) Piękne pocztówki, oczywiście dla mnie naj to Italia:), ale Portugalia też mocno przyciągnęła moje oko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta stronka jest już od bardzo dawana, konto mam od 2011 roku :) mimo wszystko zawsze można coś zwiedzić... na pocztówce :)

   Usuń
 6. Trzymamy kciuki za ten pomysl i pozdrawiamy serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Od jakiś 6 miesięcy używam tego serwisu i jestem bardzo zadowolona z otrzymywanych pocztówek :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...