20 czerwca 2014

'Bergamo'

     Lecąc do Mediolanu jednym z docelowych lotnisk jest lotnisko w mieście Bergamo, tutaj właśnie lądowaliśmy i grzechem by było nie zwiedzić tego miasta.
Miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Bergamo. Położone jest 50 kilometrów od stolicy regionu (Mediolan), u podnóża Alp. Bergamo dzieli się na dwa miasta:  Dolne Miasto (Citta Bassa) i górujące nad nim Górne Miasto (Citta Alta), otoczone 5 kilometrowym grubym murem, położone na szczycie wzgórza o wysokości 380 m n.p.m. Miasto otoczone jest licznymi wzniesieniami, a przy dobrej pogodzie możemy zauważyć pokryte śniegiem szczyty Alp.


   Bergamo znajduje się w miejscu starożytnego miasta Bergomorum, założonego przez celtyckie plemię Cenomanów. W 46 r. p.n.e. zostało przekształcone w rzymskie osiedle. Liczyło wówczas około 10 tysięcy mieszkańców w szczytowym okresie swojego rozwoju. Stanowiło ważny przystanek na drodze wojskowej między Friuli oraz Recją. Od VI wieku stanowiło siedzibę jednego z najważniejszych księstw północnych Włoch, razem z Brescią, Trydentem oraz Cividale. W 816 roku Karol Wielki podbił Lombardię. Od czasów XI wieku Bergamo stanowiło samodzielną jednostkę, stanowiącą część Ligi Lombardzkiej.


     Zwiedzanie Górnego Miasta najlepiej rozpocząć od Piazza Vecchia, typowo włoski plac z fontanną w centralnej części. Wokół niego możemy podziwiać piękne budowle miasta. Przez wieki był centrum politycznym i kulturalnym miasta. Do Citta Alta (Miasto Górne) warto wybrać się za pomocą kolei linowej, łączącej Stare Miasto z nowoczesną częścią Bergamo.
Stare Bergamo to przede wszystkim wąskie uliczki łączące z większymi placami.
Warto zwiedzić także muzea, by poznać lepiej historię miasta. Przede wszystkim muzeum Rocca, jest to muzeum miejskie w byłym klasztorze św. Franciszka czy Muzeum Archeologiczne i Historii Naturalnej w kompleksie Visconti Cittadella.     Centralnym punktem dolnego Bergamo jest Porta Nuova, szeroka brama otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami, została zbudowana z XIX wieku w miejscu średniowiecznych murów miasta. Zostały zniszczone w 1901 roku. Nowe centrum Bergamo, ukończone w 1927 roku, zostało zbudowane właśnie na tym rozległym terenie. 
3 komentarze:

  1. Niedocenione miasto, większość ludzi traktuje je jako 'lotnisko' do Rzymu. Jednak jest to jedno z piękniejszych włoskich miast jak dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pogoda chyba nie do konca sie udala.

    OdpowiedzUsuń
  3. Italia to Italia:) Tam jest tyle pięknych miast i mieścinek

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...