29 kwietnia 2014

'Westfalenpark, Florianturm - czyli park i wieża widokowa w Dortmundzie'

     Westfalenpark, czyli jeden z większych Dortmundzkich parków, zalicza się go również do jednego z największych parków miejskich w Europie. Westfalenpark stał się jednym z pierwszych parków lokalnych, gdzie organizowane są krajowe wystawy ogrodnicze. Jest domem dla niemieckiego Rosarium, który przedstawia swoim gościom ponad 3000 odmian róż. Organizowane są różnego rodzaju koncerty, imprezy m.in. Festiwal Światła bądź Juicy Beat (festiwal muzyki elektronicznej). Szczególnie popularne są koncerty na scenie jeziora (scena znajduje się na jeziorze). Wejście do parku jest odpłatne, koszt to 3 euro.


     Park zajmuje 70 ha powierzchni i służy, jako popularny ośrodek wycieczkowo-rozrywkowy.
W parku można znaleźć również Dom Przyrody. Dużo wolnych przestrzeni porośniętych trawą dają nam możliwość spokojnego wypoczynku na świeżym powietrzu, w niektórych miejscach zamieszczone są leżaki, można leżeć i beztrosko się opalać. Znajduje się tam mnóstwo placów zabaw z przeróżnymi atrakcjami. Możemy również zagrać w szachy na świeżym powietrzu, kręgle, przejechać się wyciągiem krzesełkowym, który funkcjonuje od 1959 roku i może przewieź 720 pasażerów na godzinę. Znajdziemy również urządzenia do terapii Kneippa, popływamy łodzią, zagramy w kosza i wiele, wiele innych ciekawych atrakcji.     Jedną z ciekawszych atrakcji dla dzieci jak i dorosłych jest kolejka wąskotorowa, która została założona w 1959 roku. Zamknięta pętla mająca ok 2700 metrów długości i 600 mm szerokości toru. Kolejka kursuje w kierunku wskazówek zegara. Idealna dla osób, które chcą w szybszy sposób zwiedzić park.


    Najciekawszą atrakcją owego parku (według nas) jest Florianturm (Florian Tower), czyli Dortmundzka wieża widokowa.
    Jej nazwa pochodzi od św. Floriana, patrona ogrodników. Jej budowa została ukończona w 1959 roku. Wysoka na ponad 200 metrów wieża swoim wyglądem przypomina ogromny betonowy komin. Na wysokości 130 metrów znajdują się dwa piętra. Na jednym z nich znajduje się obrotowa restauracja. Siedząc wciąż w tym samym miejscu można podziwiać panoramę Dortmundu z różnych stron. Na drugim piętrze znajduje się taras widokowy, możemy samodzielnie spacerować i delektować się pięknymi widokami. Na tarasie musimy na siebie uważać, powodem jest strasznie silny wiatr. W 2000 roku umożliwiono skoki na bungee, jednak po tragicznym wypadku trzy lata później z tego zrezygnowano. Wstęp na wieże jest płatny, koszt takiej przyjemności to 2.50 Euro.

Teraz zapraszam na obejrzenie widoków jakie oferuje owa wieża.


6 komentarzy:

 1. Uwielbiam oglądać zdjęcia w wysokości. Wszystko jest tak pięknie małe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękny park :P bardzo bym chciała zobaczyć go na żywo :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wszelkie wieże, wieżowce, punkty widokowe - jestem pierwsza chętna do odwiedzania takich obiektów. Bardzo lubię oglądać miasta z góry!
  Jeśli zawitam do Dortmundu, to nie omieszkam pójść w Twoje ślady!
  Pozdrawiam, Aśka

  OdpowiedzUsuń
 4. Calosc to jedno z piekniejszych miejsc, jakie w zyciu widzialam. A widok z wiezy bezcenny. Rownie ladny ( tyle, ze mniej zieleni) widzialam z kopuly Katedry Sw, Pawla w Londynie. Goraco polecam- sama napewno bede tam jeszcze chciala wrocic.

  OdpowiedzUsuń
 5. Park piękny-raj dla dzieciaczków, które uwielbiają ruch na świeżym powietrzu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tydzień temu miałem przy okazji wizyty w Dortmundzie odwiedzić ten park. Bardzo fajne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Największe wrażenie zrobiła na mnie oczywiście wieża widokowa i rozpościerająca się z niej panorama całego miasta. Niestety nie mieliśmy wraz z żoną odpowiednio dużo czasu aby "przesiedzieć" w parku całego dnia, dlatego przeszliśmy od strony Rosarium w kierunku Florianturm a następnie wsiedliśmy w kolejkę aby przejechać przez cały ogród.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...