20 marca 2014

'Londyn - Tower Bridge'

     Tower Bridge – Londyński most zwodzony przeprowadzony przez Tamizę w pobliżu Tower of London, od której właśnie bierze swoją nazwę. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów w Londynie. Zbudowany został w stylu wiktoriańskim. Jego historia zaczęła się w 1872 roku, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą. Mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez zarząd zamku Tower of London ustawa zostało uchwalona. Postawiono jednak warunek, który został spełniony, styl mostu miał harmonizować ze stylem zamku. Architektem był Horace Jones, który zastosował modną wówczas konstrukcję. Stalowy szkielet obłożony kamieniem w stylu neogotyckim. Most został ukończony w 1894 roku. Tower Bridge jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 metrów wysokości powyżej poziomu wody. Przez pierwsze lata otwierany był nawet 6000 razy rocznie, obecnie jedynie 1000 razy na rok.     Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami, kładkami dla pieszych, zawieszone są 34 metry nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu na rzece. Środkową część mostu stanowią dwa podnoszone przęsła, urządzenia dźwigowe z przeciwciężarem. Są to dwa gigantyczne skrzydła, każde o wadze 1 200 ton, uniesione w górze, tworzące z płaszczyzną jezdni kąt 86 stopni. Obecna kolorystyka mostu istnieje od 1977 roku, Wtedy, w 25 rocznicę koronowanie królowej Elżbiety II przemalowano go na kolory: niebieski, czerwony i biały. Pierwotnie most miał kolory w tonacji beżowej.

     Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Porównywano go ze słynną wieżą Eiffla, zbudowaną pięć lat wcześniej. Potężny, ważący ponad 2000 ton napędzany parą mechanizm mostu, regulował otwarcie jego środkowej części. Stary mechanizm obecnie nie jest już używany, zastąpiono go nowoczesnym elektrycznym urządzeniem.
Nocą most jest oświetlony i widać z niego London Eye.


      Jest jednym z najchętniej odwiedzanych londyńskich zabytków zaraz po Big Benie i nie ma się, co dziwić, zachwyca swoim wyglądem :)

4 komentarze:

 1. Ile mam wspomnień z tym mostem. Okolica to jedno z lepszych miejsc w Londynie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyszły weekend spędzam w Londynie i z miłą chęcią wpadnę na Tower Bridge :)

  OdpowiedzUsuń
 3. byłam w Londynie co prawda przez sekundę i tam nie zajechałam
  ale jedno udało mi się zrobić od razu-
  zgubić w metrze ;)


  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż wstyd bierze, że jeszcze nie byłam w Anglii.Tyle natomiast o niej czytam, że czuję jakbym był tam już wielokrotnie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...