17 lutego 2014

'Zamek, Czerwona Wieża oraz Starożytna Stocznia'

     Zostajemy dalej w Alanii. Dzisiaj będzie coś na temat Zamku, Czerwonej Wieży i starożytnej Stoczni.

     Na pierwszy ogień dzisiejszego posta poleci Zamek. Zawdzięcza swoją dzisiejszą formę sułtanowi Alaeddinowi Keykubadowi, pod którego panowaniem Alanya przeżywała okres największej prosperity. Położony na wysokości ok. 250 m n.p.m. na cyplu otoczonym z trzech stron morzem oraz ogrodzonym stromym zboczem od strony lądu. Stanowi bardzo dobrze chronioną twierdzę, która była centrum militarnym i administracyjnym dla całego regionu.

Widok z zamku na Czerwoną Wieżę i port.


     Pierwsze fortyfikacje znajdujące się na cyplu, na którym zbudowany jest obecny zamek, powstały w epoce hellenistycznej. Umocnienia były rozwijane za czasów panowania Cesarstwa rzymskiego i bizantyjskiego. W VII wieku Bizancjum borykało się z najazdami arabskimi i w tym okresie szczególną wagę przyłożono do rozbudowy zamku i murów miejskich, które uchroniły miasto. W 1204 roku, w konsekwencji IV wyprawy krzyżowej, miasto wraz z zamkiem przeszło pod kontrolę Armenii Małej, a w roku 1221 zostało zdobyte przez Turków Seledżuckich (dynastia panująca w różnych krajach Azji Zachodniej w okresie od XI do XIV wieku). Sułtan Alaeddin Keykubad na bazie istniejącego miasta założył i znacznie rozbudował nowe miasto, które nazwał od swojego imienia – Alaiye. W XX wieku po wprowadzeniu nowego alfabetu nazwa została zmieniona na Alanya. Dużych zmian doczekał się wtedy także zamek i mury miejskie, które przybrały formę znaną współcześnie. Częścią fortyfikacji stała się też Czerwona Wieża (na jej temat będzie poniżej), która jest obecnie symbolem Alanii.

      Zdjęcie poniżej pochodzi ze strony Wikipedii, zamieszczone w celu pokazania Wam jak wygląda zamek z góry. Nie byłem wstanie sam zrobić takiego zdjęcia.

     Zamek w Alanii to nie tylko cytadela, ale także połączony z nim system murów obronnych chroniących miasto oraz kilka innych budowli, Czerwona Wieża, położona w obrębie murów stocznia i zbrojownia. Zamek od strony zachodniej chroniony jest ponad 200 metrowym urwiskiem, a w stronę wschodnią rozbudowana była struktura murów (ok. 6,5 km murów, zawierających 140 wież strażackich) formująca kolejne obszary, do których można było przenosić obronę twierdzy podczas ewentualnego szturmu. Najbardziej wewnętrzna część murów formowała cytadelę, zewnętrzne fortyfikacje służyły ochronie zabudowań miejskich i osłaniały Alanie od wschodniej strony, z której półwysep łagodnie schodził w kierunku brzegu.

    Cytadela, nazywana także Zamkiem Wewnętrznym, umieszczona jest w południowo-zachodniej, najwyższej części cypla na wysokości około 250 m. n.p.m. Większość znajdujących się w jej obrębie budynków była budowana wzdłuż murów, tylko w zachodniej części twierdzy (mury wzdłuż urwiska), brak jest zabudowań wzdłuż umocnień. Sądzi się, że większość budynków miała przeznaczenie wojskowe (koszary, magazyny itp.). Jednym z nielicznych zabudowań niegraniczących z murami jest chrześcijański kościół wybudowany za czasów Bizancjum (X wiek). W zamku zachowały się także w dobrym stanie zbiorniki na wodę deszczową zbudowane za czasów Keykubada, które mogły być wykorzystane podczas długotrwałego oblężenia. Ostatnie prace wykopaliskowe na terenie cytadeli ukazały ruiny, które interpretowane są przez archeologów, jako pozostałości po pałacu Alaeddina Keykubada. Na terenie zamku, po zewnętrznej stronie murów formujących cytadelę znajdują się także meczet i karawanseraj zbudowane przez Sulejmana Wspaniałego.

     U wejścia do portu stoi Czerwona Wieża, symbol miasta Alanya. Jej przeznaczeniem była ochrona portu i stoczni przed atakami ze strony morza. Została ona wybudowana przez Alaeddina Keykubada w roku 1226 na podstawie planów architekta Ebu Ali Reha el Kettani z Aleppo, twórcy zamku w Synopii. Jej nazwa wiąże się z charakterystycznym kolorem ścian, uzyskanym dzięki czerwonych cegłom, które musiały być użyte w związku z problemami napotkanymi przy budowie wyższych partii budowli. Do budowy części ścian użyto też marmuru, który był pozostałością po antycznym mieście na bazie którego zbudowana Alanie. Wieża ma 33 metry wysokości i zbudowana jest na planie ośmiokąta foremnego o średnicy 29 metrów. Posiada 5 poziomów, na jej szczycie znajduje się cysterna, która była przeznaczona do kumulowania wody deszczowej, a przy okazji została zaprojektowana tak, aby jak najlepiej przenosić wagę całej budowli. Cala wieża jest otwarta do zwiedzania, dodatkowo znajduje się na jej terenie muzeum etnograficzne.     Na południe od Czerwonej Wieży znajduje się stocznia, która sąsiaduje z murami zamku. Jej budowę rozpoczęto w 1227 roku. Budynek stoczni ma 57 metrów długości (mierzonej wzdłuż brzegu) i posiada 5 zabudowanych (ściany i łukowe sklepienie) doków o długości 40 metrów każdy. Z zabudowaniami zawierającymi doki połączona jest też mała wieża strażnicza, w której stacjonowali żołnierze odpowiedzialni za ochronę stoczni. Była to pierwsza seldżucka stocznia na Morzu Śródziemnym, służyła do budowy i naprawy mniejszych statków. Alaeddin Keykubat zbudował ją jako drugą po stoczni w Synopie leżącej nad Morzem Czarnym, co było częścią jego strategii ekspansji na morzach. Po zakończeniu budowy uzyskał honorowy tytuł "Pana Dwóch Mórz".


    Obecnie zamek jest najbardziej znanym zabytkiem Alanii. Jest otwarty do zwiedzania, na szczyt półwyspu w miejsce, w którym znajduje się cytadela, prowadzi stroma i kręta droga, można dostać się tam pieszo, busem lub samochodem. Wzdłuż trasy można natknąć się na małe restauracje prowadzone w charakterystycznym dla tego rejonu stylu oraz osady, w których mieszkańcy wytwarzają tradycyjne pamiątki. Większość z tych miejsc wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tam na początku XX w. Wstęp do cytadeli i na Czerwoną Wieżę (gdzie znajduje się dodatkowo muzeum etnograficzne) jest płatny, w pozostałe miejsca na terenie zamku można dostać się za darmo.

Dziękuję za uwagę i zapraszam na kolejne posty :)

5 komentarzy:

 1. ależ bajkowy jest ten zamek, ślicznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba bym umarła wchodząc pod taką górę, ale widoki cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudne widoki! świetne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. O i kolejny post z Turcji, super. Coraz bardziej do mnie przemawia.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...