10 stycznia 2014

'Wrocławski Rynek, Most Tumski i Stadion'


     Dzisiaj mamy dla Was trzy tematy dotyczące Wrocławia. Pierwszym tematem będzie Wrocławski Rynek, trochę informacji na jego temat oraz wirtualny spacer w formie wideo.
     Rynek, średniowieczny plac targowy we Wrocławiu, obecnie centralna część strefy pieszej. Stanowi prostokąt o wymiarach 213 na 178 oraz powierzchni ok. 3,8ha. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce. Zabudowa otaczająca rynek pochodzi z różnych rodzajów epok. Centralną część Rynku zajmuje blok śródrynkowy, który składa się z Ratusza, Nowego Ratusza oraz licznych kamienic. Rynek tworzy układ urbanistyczny wraz z przekątniowo przyległym placem Solnym oraz placem wokół kościoła św. Elżbiety z wieżą o wysokości 91,5 m. Do Rynku prowadzi 11 ulic, po dwie w każdym narożniku. Rynek powstał w związku z lokacją Wrocławia, wedle nowszych badań już za czasów Henryka Batorego, między 1214 a 1232. Starsze publikacje twierdziły, że powstał dopiero w czasie powtórnej lokacji w 1241 – 1242. Z biegiem czasu wokół Rynku powstały kamienice patrycjatu. W XIX w. przez Rynek poprowadzono linie tramwajowe, najpierw konnego, a później także elektrycznego. Tramwaje kursowały przez Rynek do połowy lat 70 tych zeszłego stulecia. Przy Rynku znajduje się obecnie 60 numerowanych posesji, niektóre budynki posiadają kilka numerów.

       Po krótkiej historii tego miejsca zapraszam Was do obejrzenia wirtualnego spaceru po Rynki w formie wideo.    Drugim tematem będzie Most Tumski potocznie zwany także Mostem Zakochanych. Dwuprzęsłowy stalowy, nitowany most we Wrocławiu zbudowany w 1889 roku nad północną odnogą Odry pomiędzy Ostrowem Tumskim a Wyspą Piasek, na miejscu wcześniejszego mostu drewnianego. Do roku 1945 nosił nazwę Dombrucke. Długość obecnego, stalowego mostu wynosi 52,19 m, szerokość pomostu 6,84 m, wysokość 6,90 m, przęsło 29,19 i 25,93 m.
     Miejsce teraz znane głównie ze względu na zawieszone na nim kłódki. Dlaczego są tam wieszane? Tak zwane kłódki miłości. Para zakochanych zawiesza kłódkę, zapina ją razem i wyrzucają oba klucze od kompletu do Odry, każdy oddzielnie. Zapięta kłódka symbolizuje trwałą miłość, która przetrwa czas. Sam zwyczaj wiążę się jednak z inną legendą. Samotni powinni pogłaskać głowę kamiennego lwa pod katedrą, następnie należy przespacerować się po Moście a znalezienie miłości życia będzie gwarantowane. Ile jest prawdy w tych legendach, nie wiadomo. Jednak ludzie wierzą i wieszają. Trzeba przyznać, że wygląda to ciekawie. Poniżej kilka fotek.     Stadion Miejski we Wrocławiu, taki będzie trzeci temat dzisiejszego posta. Stadion jest własnością miasta Wrocław. Głównym użytkownikiem areny jest klub piłkarski Śląsk Wrocław. Stadion był jedną z aren Euro 2012, rozegrane na nim zostały trzy mecze fazy grupowej w tym jeden Reprezentacji Polski – 16 czerwiec. Stadion spełnia wymogi najwyższej czwartej kategorii UEFA. Wszystkie miejsca są siedzące, numerowane i zadaszone. Pojemność stadionu wynosi 45 105 wliczając w to miejsca dla niepełnosprawnych i osób im towarzyszących, których jest 204 oraz miejsca VIP -2130. Możemy go znaleźć w dzielnicy Fabryczna na terenie administracyjnie należącym do osiedla Pilczyce, między ul. Lotniczą, Królewską i aleją Śląską. Bez problemu można się tam dostać komunikacją miejską. Wygląd stadionu jest dość nie typowy, można się spotkać z opiniami, że wygląda jak statek kosmiczny J
Nie mieliśmy okazji zobaczyć jak wygląda od środka, niestety był wtedy zamknięty, ale pokażę Wam jak się prezentuje z zewnątrz.    Tym tematem kończymy. W kolejnym poście przeniesiemy się w świat rozrywki :) Pozdrowienia dla wszystkich czytelników.

6 komentarzy:

 1. Nieaktualne dane: na Moście Tumskim, czyli Zakochanych nie ma już części kłódek, zostały zdjęte przez miasto: http://www.wroclaw.pl/co-dalej-z-klodkami-zakochanych-z-mostu-tumskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualne jak najbardziej, zdjęcia są z 06.01,2014. Być może już jest część kłódek zdjęta, ale taka ilość jak na zdjęciu jest dalej. Z tego co wiem planowana jest renowacja mostu i wtedy mają być pościągane.

   Usuń
 2. Wrocław to urocze miasto - jak ja dawno tam nie byłam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wrocław to bardzo urocze miasto. To moje miasto:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...