02 grudnia 2013

'Coś o Watykanie. Coś o Rzymie'

     Kolejnym naszym ‘rzymskim’ postem będzie coś na temat Watykanu oraz Zamku św. Anioła. Zaczniemy od Watykanu.

     Watykan, Państwo Watykańskie. Każdy chyba wie, że Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu. Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe. Kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie.


Nazwa Watykan pochodzi od łacińskiego vaticinus, vaticina, vaticinum oznaczającego proroczy, przepowiadający przyszłość, wieszczy, wróżebny. Nazwa państwa pochodzi od wzgórza na prawym brzegu Tybru, w zachodniej części Rzymu, gdzie była etruska osada zwana Vatica albo Vaticum. Nazwą Watykan określano płaski obszar między Tybrem oraz wzgórzami Janiculum i Monte Mario. Nazwę Państwo Watykańskie wymyślił Benito Mussolini, strona kościelna proponowała nazwę Roma Vaticana (Rzym Watykański) podczas negocjacji traktatu laterańskiego w 1929 roku.


Historia Wzgórza Watykańskiego sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski przekazał biskupom Rzymu jeden z pałaców. Państwo Kościelne, władne przez papieży, powstało później. Jego początek związany był z tzw. Donacją Konstantyna, który miał darować papieżom Rzym wraz z okolicami. Początkowo siedzibą papieży nie był sam Watykan, lecz Lateran. Watykan był miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. W pobliżu już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zbudowano klasztory, przytułki i schroniska. Powstały też liczne kramy kupieckie obsługujące podróżujących. Pierwsze umocnienia obejmujące bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV pod koniec IX wieku. Watykan stał się miejscem, gdzie papież mógł się schronić przed najeźdźcami. Przeniesienia siedziby papieskiej do Watykanu dokonał Grzegorz XI 17 stycznia 1377 roku po powrocie z Awinionu, kiedy zastał Pałac Laterański w ruinie. W połowie XV wieku papież Mikołaj V powiększył i upiększył budowle watykańskie, założył również Bibliotekę Watykańską. Jego następcy kontynuowali rozbudowę Watykanu. Sykstus IV wzniósł Kaplicę Sykstyńską (1474-1483), Aleksander VI wybudował wieżę nad kaplicą, Juliusz II natomiast zatrudnił Bramantego do zbudowania nowej Bazyliki św. Piotra. Państwo to utrzymało się do 1870, kiedy to armia króla Włoch Wiktora Emanuela II włączyła je do nowo powstającego Królestwa Włoch. Papież nie pogodził się z podbojem Państwa Kościelnego i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero w 1929 faszystowski rząd włoski Benito Mussoliniego i Stolica Apostolska podpisali tzw. Traktaty laterańskie, kończące spór i gwarantuje istnienie państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.Mam nadzieję, że tą krótką historią Watykanu pokazałem Wam jak to wszystko wyglądało we wcześniejszych latach.

     Kolejnym bardzo ciekawym punktem w zwiedzaniu Rzymu jest Zamek św. Anioła.

     Jest to grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. Wzniesiono go pod koniec życia cesarza na prawym brzegu Tybru, w pobliżu Watykanu. Aby ułatwić komunikację, na wysokości Pola Marsowego przerzucono ośmioprzęsłowy most Pons Aelius. Grobowiec wybudowany został na podstawie w kształcie kwadratu o boku 89m i wysokości 15m. Na niej postawiono koliste mauzoleum o wysokości 21 i średnicy 64 m przykryte kopułą, na której, na warstwie ziemi posadzono drzewka cyprysowe. Kopuła ozdobiona była ustawionym na podwyższeniu, wykonanym z brązu posągiem cesarza powożącego kwadrygą. Na krawędzi ścian mauzoleum ustawiono posągi z marmuru. Ściany podstawy ozdobiono fryzem z bukranionów i inskrypcjami wymieniającymi pochowanych w mauzoleum członków jego rodziny. W Mauzoleum pochowano Antonina Piusa, Marka Aureliusza, Spetymiusza Sewera i Karakallę.


 Wejście do mauzoleum prowadziło przez dromos (korytarz prowadzący w głąb grobowca) i rampę zakończoną pomieszczeniem, w niszy, którego umieszczono posąg cesarza. Z tego pomieszczenia spiralny korytarz prowadził do komory grobowej o wymiarach 8x8 m. Ściany tego pomieszczenia wyłożono marmurem a jego nisze przeznaczone był na urny z prochami zmarłych.
Budowla funkcję mauzoleum pełniła do 271, kiedy została włączona w systemie murów obronnych Rzymu. W czasach Teodoryka zamieniono ją na więzienie. W V wieku została przebudowana na fortecę. Podczas najazdów Gotów zniszczone zostały marmurowe rzeźby wieńczące mauzoleum, obrońcy użyli połamanych rzeźb do obrzucania szturmujących. Pod koniec VI wieku papież Grzegorz I zwany Wielki przemianował ją na Zamek św. Anioła, aby upamiętnić ukazanie się podczas zarazy, nad mauzoleum anioła chowającego miecz na znak końca epidemii, którą interpretowano, jako gniew Boży. W 608 r. papież Bonifavy IV na szczycie budynku wzniósł kaplicę Świętego Anioła w Niebie. W 1277 papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą korytarza Passetto di Borgo, istniejącego do dziś. Od 1752 roku budynek służył także, jako schronienie Rzymian przed wrogiem.Na koniec dzisiejszego posta pokażę Wam, jakie pomysły mają ludzie na zarabianie pieniędzy. Przed Zamkiem św. Piotra młody chłopak postanowił zagrać na ‘byle czym’ i mu to nawet przyzwoicie wychodziło J Każdy pomysł na zarobienie trochę pieniędzy jest dobry.6 komentarzy:

 1. Kurdę, tyle poluję na jakąś promocję na Rzym i nigdy nie mogę trafić. Może możesz jakoś pomóc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pojawi się jakaś okazja na Rzym na pewno zamieszczę na blogu :)

   Usuń
 2. Pójdę na łatwiznę i po prostu spytam:) Może wiesz jak najlepiej poruszać się po Rzymie? W tym roku wakacje oczywiście we Włoszech. Planujemy autem wyskoczyć do Rzymu i zastanawiamy się nad parkingiem skąd byłoby dobre połączenie np z Watykanem, może coś innego niż metro:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepszym środkiem do poruszania się po Rzymie są własne nogi :) Wszystkie najważniejsze jego punkty nie są od siebie aż tak bardzo oddalone. Idąc z Koloseum np do Watykanu, nie zajmie to wiele czasu (+/- 4km) a i po drodze można zwiedzić sporo ciekawych miejsc. Metrem się wszędzie nie dojedzie, kursuje bardziej, można tak powiedzieć na 'obrzeżach' Przy Koloseum znajduje się jedna linia metra i przy Watykanie kolejna, jednak żeby przejechać trzeba się przesiąść. Po co oglądać podziemne tunele jak można podziwiać piękno Rzymu :) Więc mapa do ręki i w drogę. Co do samochodu to nie wiem, wiem jedno, na ulicach jest dramat :P Przylecieliśmy samolotem, więc w komunikację samochodową się nie zagłębialiśmy :)

   Usuń
 3. Dzięki za odpowiedź:) No właśnie nie chcemy jeździć samochodem po Rzymie, bo wiemy jak to wygląda, ale musimy znaleźć jakiś parking żeby ruszyć dalej. Trzeba pogrzebać w necie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...