04 listopada 2013

Zwinger - Drezno

Przenosimy się z Berlina do wschodnich Niemiec, do Saksonii a dokładniej witamy Drezno. Dzisiejszym tematem będzie 'Zwinger' zwany architektonicznym klejnotem Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Określenie 'Zwinger' pochodzi od pierwotnego położenia budynku, pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi. 
Wzniesiony został w latach 1711-1728 na życzenie Fryderyka Augusta I zwanego Mocnym. August Mocny zamówił budynek odpowiadający rzymskiemu Koloseum, w którym miały odbywać się różne uroczystości. Zbudowany na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, który otoczony jest galeriami (ogród z fontannami), bramą koronną i pawilonami. W późniejszym okresie August Mocny sprowadził swoje zbiory egzotycznych roślin i porcelany. Do dnia dzisiejszego Zwinger wykorzystywany jest do prezentowania wystaw. W Zwingerze znajduje się również Rüstkammer (zbrojownia), jest to zbiór różnych historycznych broni. 
Część rokokowa składa się z Nimfeum, Salonu Matematycznego, Salonu Fizycznego, Salonu Francuskiego, Salonu Niemieckiego, Długiej Galerii z Bramą Koronną, oraz dwóch pawilonów. 
W latach 1847-1857, na miejscu m.in. drewnianych stajni, architekt Gottfried Semper wzniósł monumentalny budynek, odtąd będący integralną częścią Zwingeru, z przeznaczeniem na nową siedzibę Galerii Obrazów Starych Mistrzów zawierającą bogate zbiory malarstwa europejskiego m.in. dzieła Rubensa, Rembrandta oraz Dürera. Po wojnie urządzono w nim również Galerię Obrazów Nowych.
W czasie II wojny światowej Zwinger doznał silnych zniszczeń, ale bardzo szybko został odbudowany.

Tym postem opuszczamy chwilowo Niemcy. Od środy na blogu przeniesiemy się do naszych północno-wschodnich sąsiadów. Zapraszam :)

Na zdjęciu widok ogólny.


3 komentarze:

  1. Wygląda imponująco! Ciekawostek nigdy dość, chętnie poczytałam i dowiedziałam się czegoś nowego.
    :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Och, ja woll! Ich liebe Deutschland! :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...