09 listopada 2013

Tańczący Dom i Most Karola - Praga

Tańczący dom został postawiony w 1996 roku. Na prawym brzegu Wełtawy w dzielnicy Nove Mesto. Awangardowy budynek projektu pary architektów: Valado Milunića i Franka Gehryego. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary.Przed postawieniem tego budynku w Pradze, Frank Gehry wyraził zainteresowanie stworzeniem nowoczesnego budynku w Warszawie, jednak władze stolicy nie zaakceptowały śmiałych, dekonstruktywistycznych wizji architekta.


Najbardziej znanym i w sumie najsłynniejszym punktem w Pradze jest Most Karola.


Most na Wełtawie łączący Praskie dzielnice, Mala Strana i Stare Mesto, ma prawie 516 metrów długości i ok. 9.5 metra szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Na początku nazywany był Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku. Do 1741 r. był jedynym mostem na Wełtawie w mieście.
Budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku za panowania cesarza Karola IV. Stanął on na miejscu wcześniejszego, również kamiennego mostu z XII w., który został zniszczony przez powódź w 1342 roku. Budowę zlecono Petrowi Parlerowi. Dla wzmocnienia konstrukcji do zaprawy dodano podobno białka jajek. W okresie baroku most ozdobiono 30stoma posągami świętych. Na wschodnim końcu mostu stoi staromiejska wieża mostowa z umieszczonymi na niej siedzącymi postaciami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz św. Wita, św. Wojciecha i św. Zygmunta. Na zachodnim końcu mostu znajdują się dwie wieże. Początki niższej wieży sięgają jeszcze czasów pierwszego mostu z XII w. Natomiast wyższa wieża została zbudowana dopiero w XV w. Za panowania króla Jerzego z Podiebradów, jako pendant dla wieży staromiejskiej.
Most mocno ucierpiał podczas powodzi w drugiej połowie XiX wieku. Zawaleniu uległo wówczas kilka przęseł. Również w czasie powodzi w 2002 roku istniało realne zagrożenie zniszczenia mosty, ale na szczęście ocalał. W sierpniu 2007 roku rozpoczęto, zaplanowany na 3 lata kolejny remont połączony z badaniami archeologicznymi. W trakcie badań pojawiło się przypuszczenie, że twórcą mostu był Magister Pontis, praski mieszczanin Oto lub Otlin, a nie jak sądzono Peter Parler.

2 komentarze:

  1. Powiem szczerze, że na mnie tańczący dom jakiegoś piorunującego wrażenie nie zrobił. Po prostu przeszliśmy koło niego i powiedzieliśmy : o to ten dom! ;-)
    No może ze dwa zdjęcia zrobiliśmy. To wszystko ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja go interpretuje inaczej. Wygląda jakby ktoś zadał mu bokserski cios i nie umiał się z niego wyprostować :-) Tak czy inaczej, to zawsze jakaś turystyczna ciekawostka.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...