25 listopada 2013

'Rzym i Koloseum'

Witam po krótkiej przerwie, która jest spowodowana zwiedzaniem Rzymu. Trochę już widzieliśmy, więc zaczynamy powoli opisywanie, Zaczniemy od jednej z największych atrakcji Rzymu, czyli Koloseum.


Oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Koloseum jest dużą, eliptyczną budowlą o długości 188 metrów, szerokości  156 m, obwód 524 m, wysokość budowli to 48,5 m. Mogła pomieścić do 50 tysięcy widzów. W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim a trzecie w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta najwyższa została zaopatrzona tylko w małe okna. Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacja zbudowano, jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt i korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść, które zapewniały szybkie opuszczenie widowni. Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.


Odbywały się w nim między innymi walki gladiatorów, naumachie (dosłownie bitwy morskie), polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi, że w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum otoczone jest opieką, jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu ogromnego posągu Nerona przedstawionego jako Helios. 


Budowla w 445 została poważnie uszkodzona poprzez trzęsienie ziemi. W 528 odbyły się tutaj ostanie igrzyska. Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół a arenę przekształcono w cmentarz. Około roku 1200 rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je używając, jako zamku. W 1349 zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany a wszystko to z wyniku trzęsienia ziemi. W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. W lipcu 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata. W Wielki Piątek odbywa się w nim droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża. 


7 komentarzy:

 1. Rzym, miejsce gdzie chce się wracać:) dobrych dni w tym miejscu!

  OdpowiedzUsuń
 2. I przede wszystkim piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. marzę o Rzymie! czekam więc na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaraz mnie zlinczujecie, ale nigdy nie byłam w Rzymie i wcale mnie tam nie ciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się, nikt Cię nie zlinczuje :) Ja mam tak z Paryżem, nigdy nie byłem i mnie nie ciągnie, ale jeśli nadarzy się okazja to na pewno z niej skorzystam. Każdy woli co innego, mimo wszystko polecam, bo na prawdę warto :)

   Usuń
 5. Ja planuję zwiedzić Rzym na wiosnę :) planuje w Italii odwiedzić jeszcze Wenecję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazdroszczę tych wypraw :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...