07 października 2013

'Cementownia Grodziec-Będzin'

Wczoraj wybraliśmy się w trójkę zobaczyć na własne oczy opuszczoną Cementownię Grodziec. Cementownia znajduje się w Grodźcu dzielnicy miasta Będzin. Została ona uruchomiona w 1857 roku. Była pierwszą w Polsce i piąta na świecie cementownią. Była to fabryka cementu portlandzkiego. Cement produkowany w tej fabryce był używany m.in. przy budowie Obszaru Wałowego Śląsk. Przez długi czas pod cementownią utrzymywano górniczy filar ochronny w zalegającym pod tym obiektem pokładzie węgla o grubości 1,8 m. Na skutek wyeksploatowania pokładu w latach 70 tych XX wieku przez Kopalnię Grodziec, w cementowni nastąpiły nieodwracalne szkody i w 1979 roku została wstrzymana działalność. Może już dość historii. Cementownia ma swój klimat, ale i po części jej ruiny są przerażające, ale piękne. Zdecydowanie polecam ten obiekt osobą szukających nowych przygód. Jednak trzeba uważać wchodząc do budynków, wszędzie są wywieszone tabliczki, że grozi zawaleniem. Ale jak do tej pory nie słyszałem żeby coś runęło :)   Poniżej kilka amatorskich zdjęć wykonanych przez nas.

Może ktoś z Was tam był i chciałby się podzielić wrażeniami to zapraszam :)
.
9 komentarzy:

 1. Zaintrygowałeś mnie tym miejscem. Zapisuję na listę - muszę tam być:) p.s. fajne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miejsce na prawdę warte polecenia, na żywo jeszcze lepszy klimat niż na zdjęciach i dodatkowo ten stres czy kogoś tam gdzieś nie ma :D polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam dwa razy. Miejsce bardzo ciekawe i interesujące, zwłaszcza na zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. musimy zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. mroczne miejsce! Ale jestem chętna aby je zobacyć !:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Straszne, ale i intrygujące.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję pomysłu odwiedzania opuszczonych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 8. Propo opuszczonych miejsc to jeszcze w Gdynii Orłowo jest opuszczony hotel do którego spokojnie można wejść, a nawet zobaczyć stare i zniszczone karty meldunkowe czy szatnie ^^ I co najlepsze hotel ten ma jeszcze stronę internetową http://www.zdrowie.bg.net.pl/

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłem tam dzisiaj, ktoś wie dlaczego znajdują się tam szubienice?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...